ветеринарная медецина - консультация
крестик
телефон
восклицание
карандаш
форум

Історія розвитку вірусології як науки  

Ветеринарна вірусологія

Ветеринарна вірусологія - це наука, яка вивчає структуру і функцію вірусів, їх взаємодію з клітинами організму тварин, викликані патологічні зміни та засоби боротьби і профілактики вірусних хвороб. 

Віруси уражають все живе в світі: тварин, людей , а також мікробів. Вважається, що для кожного, хто живе на землі є свій вірус. 

В результаті вивчення курсу вірусології студенти повинні навчитись правильно відбирати патологічний матеріл від живих та загиблих тварин, консервувати , робити первинну обробку, знати методи ізоляції та ідентифікації вурусів, постановку біопроби і нарешті встановити діагноз . 

 

Історія розвитку вірусології. 

Вірусологія зародилась в надрах мікробіології. 

Кінець ХІХ століття приніс науковому світу відкриття вірусів. Це епохіальне відкриття пов’язане з ім’я російського вченого Д.Й.Івановського. 

Перший вірус, якого виявили і науково довели його інфекційність знайшли не у тварин чи людей, а у рослин. Це був вірус так званої "Тютюнової мозаїки" бо викликав так звану мозаїчну хворобу тютюну -листя покривались бурими плямами. 

Д.Й.Івановський дав таку характеристику вірусів , яка й досі не втратила свого значення:

1. Віруси не затримуються бактеріальними фільтрами.

2. Віруси і не видимі в звичайному світловому мікроскопі.

3. Віруси не ростуть на звичайних штучних середовищах.  

До кінця 40-х років було відкрито біля 40 вірусів, які викликали хвороби у людей, а до 1980 року у тварин і людей описано понад 500 вірусів. Це не значить, що були відкриті нові віруси. Просто була з'ясована вірусна причина багатьох хвороб. 

Крім класичних вірусів існують вірусоподібні структури: плазміди, що складаються із амінокислот і паразитують в цитоплазмі бактерій. 

Є віроїди ( теж представлені тільки амінокислотами) - збудники інфекційних хвороб рослин . 

Зовсім незвичайними є пріони, що складаються тільки з білка – збудники трансмісивних губкоподібних енцефалопатій людини і тварин. 

Вірусам притаманні основні властивості інших форм життя:

  • здатність розмножуватись,
  • наслідування генетичних ознак,
  • мінливість,
  • здатність пристосовуватись до навколишнього середовища,
  • тобто займати відповідну нішу в біосфері. 

Досягнення сучасної вірусології 

Перша в Радянському Союзі кафедра Вірусології була відкрита в Москві - в МВА- зав.кафедри - академік, доктор ветеринарних та біологічних наук - Сюрін В.М. Друга - в Радянському Союзі - але перша в Україні кафедра Вірусології створена в Сумах в університеті - зав. кафедри професор, доктор ветнаук, лауреат Державної премії України - Панікар І.І.  

Зв'язок вірусології з іншими біологічними науками. 

Вірусологія має зв'язок із такою накою як мікробіологія. Так, у бактеріології і вірусології є ряд методів досліджень загальних для обох наук, наприклад, мікроскопія, фільтрація, стерилізація. Ці науки вивчають однаковий об'єкт - бактерії і віруси належать до групи патогенних мікроорганізмів. 

Однак встановлено, що у вірусів є ознаки, які відсутні в інших інфекційних агентів, що характеризує їх як абсолютних паразитів. 

Вивчення змін, які викликають віруси в організмі пов'язує вірусологію з патологією людини, тварин та рослин. Для лікарів ветеринарної медицини - це такі науки як патологічна анатомія, епізоотологія і інфекційні хвороби. 

При вивченні властивостей і функції вірусів використовуються методи хімії, фізичної хімії, молекулярної хімії. Так, методи очистки і встановлення розмірів та ін. подібні у відношенні вірусів і білків. Хоч і є деяка різниця між класами мікромолекул. 

перейти к списку>>

Статьи по теме:

 

Другие статьи:


 

 


 

Вся информация на сайте предоставлена в ознакомительных целях. По вопросам диагностики, лечения и профилактики болезней животных необходимо обращаться к ветеринарным специалистам. Любое использование материалов без активной ссылки на сайт doktorvet.com запрещено!

©"DoktorVet.com", 2013-2015